Wersja Angielska strony o księgowości
Zadzwoń od biura i umów się na wizytę - biuro Tatrzańska Zadzwoń od biura i umów się na wizytę - biuro Wólczańska Usługi księgowe Łódź Zobacz nasz salon na Facebook
Biuro księgowe Łódź Biuro rachunkowe
WIELKA SOWA

Kwota wolna od potrąceń z umowy-zlecenie

Kwota wolna od potąceń z umowy-zlecenie

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego od 1 stycznia 2019 r. (art. 833 § 21 K.p.c.) zrównała prawa pracowników zatrudnionych na umowę o pracę z osobami wykonującymi umowę-zlecenie w zakresie ochrony ich wynagrodzenia przed potrąceniami (w tym z tytułu egzekucji). Warunkiem jest to, by świadczenie miało charakter powtarzającego się, a jego celem było zapewnienie utrzymania lub aby stanowiło jedyne źródło dochodu dłużnika, która jest osobą fizyczną.

W przypadku należności alimentacyjnych kwota potrącenia nie może przekroczyć 3/5 wynagrodzenia po odliczeniach składek ZUS i zaliczki na podatek oraz wpłat do pracowniczego planu kapitałowego (chyba, że pracownik z niego zrezygnował).

W przypadku należności niealimentacyjnych maksymalna kwota potrącenia wynosi 1/2 wynagrodzenia po odliczeniach składkowo-podatkowych oraz wpłat do pracowniczego planu kapitałowego (chyba, że pracownik z niego zrezygnował), jednak nie więcej niż minimalne wynagrodzenie z umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu po odliczeniach składkowo-podatkowych oraz wpłat do pracowniczego planu kapitałowego (chyba, że pracownik z niego zrezygnował).

A co jeśli pracownik zatrudniony na umowę-zlecenie swoje zlecenie wykonuję tylko przez część dni roboczych miesiąca? Jak wtedy obliczyć kwotę wolną od podatku? Zadzwoń, napisz lub odwiedź nasze biuro i skorzystaj z naszych usług.

Autor tekstu: Tomasz Ropelski ©

2019-02-13

Słowa kluczowe: umowa zlecenie, wynagrodzenie, kwota wolna od potrąceń