Wersja Angielska strony o księgowości
Zadzwoń od biura i umów się na wizytę - biuro Tatrzańska Zadzwoń od biura i umów się na wizytę - biuro Wólczańska Usługi księgowe Łódź Zobacz nasz salon na Facebook
Biuro księgowe Łódź Biuro rachunkowe
WIELKA SOWA

Możliwości rozliczenia PIT za 2018 rok przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej

Możliwości rozliczenia PIT za 2018 rok przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej

Między innym PIT-37 i PIT-38 za 2018 rok należy złożyć do urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2019 r. Ta data jest jednocześnie ostateczną datą zapłaty podatku (jeśli wynikał on z rocznego rozliczenia). PITy te można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym (lub w dowolnym centrum obsługi), przesłać listownie lub za pośrednictwem internetu. Od tego roku od 15 lutego również PIT-37 i PIT-38 organy administracji skarbowej udostępniły podatnikom na Portalu Podatkowym na stronie internetowej podatki.gov.pl. Po wybraniu na tej stronie opcji "Twój e-PIT" możemy uzyskać dostęp do naszego zeznania podatkowego - przy użyciu profilu zaufanego lub prościej poprzez podanie swojego nr PESEL, kwoty przychodu z PIT za 2017 rok oraz kwoty przychodu z jednej z informacji od płatnika za 2018 r. (np. z PIT 40A lub PIT-11). Takie zeznania na Portalu są przygotowywane z uwzględnieniem informacji z PIT za 2017 rok, na podstawie informacji od płatników, a także z rejestrów własnych organów skarbowych. Zatem przykładowo w PIT tym znajdzie się KRS tej samej organizacji pożytku publicznego co w PIT za 2017 rok itd. Podstawione zeznanie podatkowe można sprawdzić, a następnie zaakceptować, zmienić lub odrzucić. Jeśli podatnik nic nie zrobi i nie złoży również zeznania we własnym zakresie, udostępniony na Portalu Podatkowym PIT zostanie zaakceptowany jako złożony z dniem 30 kwietnia 2019 r. Jeżeli natomiast podatnik zamiast zmienić zeznanie, odrzuci je, będzie zobligowany do złożenia PIT za 2018 rok we własnym zakresie w terminie ustawowym. Z powyższego wynika, że rozliczenie na Portalu Podatkowym stanowi tylko udogodnienie, opcję, ale nie jest obowiązkowe.

A co jeśli nie posiadasz żadnego przychodu w 2018 roku, czy musisz składać wtedy PIT? A może chcesz powierzyć rozliczenie PIT profesjonaliście? Zadzwoń, napisz lub odwiedź nasze biuro i skorzystaj z usług naszego biura rachunkowego w Łodzi.

Autor tekstu: Tomasz Ropelski ©

2019-02-26

Słowa kluczowe: PII, rozliczenie PIT za 2018, składanie PIT, osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej