Wersja Angielska strony o księgowości
Zadzwoń od biura i umów się na wizytę - biuro Tatrzańska Zadzwoń od biura i umów się na wizytę - biuro Wólczańska Usługi księgowe Łódź Zobacz nasz salon na Facebook
Biuro księgowe Łódź Biuro rachunkowe
WIELKA SOWA

Leasing i wydatki na eksploatacje samochodu osobowego fimowego na przełomie 2018 i 2019 r.

Leasing i wydatki na eksploatacje samochodu osobowego firmowego na przełomie 2018 i 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. opłaty wynikające z umowy leasingu operacyjnego samochodu osobowego podlegają wyłączeniu z kosztów podatkowych w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 000 zł (225 000 zł w przypadku pojazdu elektrycznego) pozostaje do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem leasingu. Innymi słowy podatnik, który zakupił w leasingu samochód osobowy o wartości (łącznie z VAT niepodlegającym odliczeniu) powyżej 150 000 zł, będzie mógł ująć tylko część raty leasingowej w proporcji, o której mowa powyżej. Przy czym nie dotyczy to umów leasingu zawartych do 31 grudnia 2018 r., które od 1 stycznia 2019 nie zostały odnowione lub zmienione, choćby przedmiot leasingu został wydany w roku 2019.

Inaczej przedstawia się kwestia opłat eksploatacyjnych związanych z używanie samochodu osobowego firmowego. Na podstawie bowiem nowych przepisów podatkowych obowiązujących od 1 stycznia 2019 roku nie uważa się za koszty uzyskania przychodów 25% poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania samochodu osobowego na potrzeby działalności gospodarczej - jeżeli samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika. Innymi słowy podatnik od 1 stycznia 2019 r. może ujmować w kosztach uzyskania przychodów tylko 75% wydatków (łącznie z VAT niepodlegającym odliczeniu) związanych z eksploatacją samochodu osobowego firmowego, chyba, że podatnik prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu zgodnie przepisami ustawy o VAT. Dla obowiązywania powyższego limitu nie ma przy tym znaczenia czy umowa leasingu została zawarta do 31 grudnia 2018 r. czy po 1 stycznia 2019 r.

Na koniec warto zwrócić uwagę na nowy limit kosztowy składki ubezpieczenia AC. Składka ta obecnie podlega odliczeniu w takiej części, w jakiej kwota 150 000 zł pozostaje do wartości samochodu przyjęte dla celów obliczenia składki z tytułu ubezpieczenia AC. Tutaj również nie będzie miało znaczenia czy umowa leasingu została zawarta jeszcze w 2018 r. bowiem co do zasady takie ubezpieczenie będzie zawarte dopiero w 2019 r.

A może Ty posiadasz w swojej firmie własny lub leasingowany samochód osobowy i zastanawiasz się jak zaksięgować leasing i wydatki eksploatacyjne na nowych zasadach? Zadzwoń, napisz lub odwiedź nasze biuro rachunkowe w Łodzi i skorzystaj z naszych usług.

Autor tekstu: Tomasz Ropelski ©

2019-02-24

Słowa kluczowe: leasing operacyjny, samochód firmowy, wydatki eksploatacyjne