Wersja Angielska strony o księgowości
Zadzwoń od biura i umów się na wizytę Usługi księgowe Łódź Zobacz nasz salon na Facebook
Biuro księgowe Łódź Biuro rachunkowe
WIELKA SOWA

Likwidacja działalności gospodarczej

Likwidacja działalności powinna zacząć się od zrobienia spisu z natury dla celów PIT i VAT, jeśli jest się VAT-owcem, oraz wykazu składników majątku. Remanent dla celów PIT tworzony na ostatni dzień prowadzenia działalności powinien zawierać towary oraz wszystkie elementy wykorzystane w procesie produkcji. Taki spis powinien obejmować towary, które fizycznie znajdują się w firmie oraz te, które są własnością przedsiębiorcy, ale znajdują się poza firmą.

Spis z natury dla celów VAT powinien zawierać wszystkie rzeczowe składniki firmy, które mają wartość rynkową i od których przy zakupie podatnik ma prawo odliczyć VAT. Podstawą opodatkowania składników objętych tym remanentem jest ich cena rynkowa. Sporządzonego remanentu dla celów PIT nie składa się w żadnej formie do urzędu skarbowego, natomiast remanent dla celów VAT dołącza się do deklaracji VAT-7 lub VAT 7-k. Dodatkowo czynni podatnicy VAT zobowiązani są do wypisu z rejestru VAT poprzez złożenie deklaracji VAT-Z. Formularz należy złożyć do urzędu skarbowego w terminie 7 dni, od dnia zakończenia działalności gospodarczej.

Wykaz składników majątku powinien zawierać zarówno środki trwałe, jak i wyposażenie, które pozostają w dniu likwidacji działalności.

Drogi Czytelniku, jeśli będziesz miał dalsze pytania odnośnie do likwidacji swojej działalności, to skontaktuj się z naszym biurem.

Autor tekstu: Tomasz Ropelski ©2019-10-18